През 2015 г. Националният център за безопасен интернет при Фондация „Приложни изследвания и комуникация" стартира обучителната програма „Киберскаут“, която използва метода „връстници обучават връстници“ за ефективно популяризиране на основните рискове в интернет пространството и съответните начини за справяне с тях сред ученици от цялата страна.
За тази цел, ученици от 5 клас из цяла България преминават през двудневни обучения за онлайн безопасност и предават натрупаните знания на свои връстници в ролята си на киберскаути. С финансовата подкрепа на Теленор България и организационното съдействие на Министерството на вътрешните работи, от началото на програмата до края на 2018 година бяха обучени над 1000 киберскаута от близо 50 населени места в страната. С различни дейности и инициативи обучените киберскаути предадоха своите знания и умения на още над 3000 техни връстници.
Обучението е двудневно и е изцяло безплатно за одобрените училища. Центърът за безопасен интернет поема и разходите за храна за децата през двата дни на обучение. Обучението е за групи от най-много до 30 деца и се провежда в осигурени от кандидатстващото училище помещения. Формулярът за кандидатстване за включване в програмата отразява и показателите, по които се прави подбор на училищата за обученията. Сформирането на сборни групи от няколко съседни населени места, няколко училища или няколко класа носят допълнителни точки при оценяването на кандидатурите.
Паралелно с двудневното обучение на децата експертите от Центъра за безопасен интернет провеждат и няколкочасово обучение на учители, които да подпомагат децата в по-нататъшните им дейности сред връстници като киберскаути, с които те могат да се включат в национално състезание между киберскаутите, обучени през съответната календарна година в цялата страна.
Подборът на училищата ще се извърши от жури, включващо представители на Центъра за безопасен интернет, Теленор България, Българската асоциация за информационни технологии и Националната мрежа за децата.
Мисията на програма „Киберскаут“ е да създаде общност от деца и младежи киберскаути из цяла България, които демонстрират развиващо, отговорно и безопасно поведение в интернет и го популяризират сред своите връстници. Сертифицираният киберскаут е обучен ученик, който:
1) Дава пример за безопасно и отговорно поведение онлайн на своите връстници.
2) Съветва своите връстници при проблем в интернет.
3) Организира и провежда публични дейности, насочени към своите връстници.
Методиката на обучението е изградена върху принципите на автономност, учене чрез преживяване и учене чрез съпреживяване. През първия ден на обучението, посредством подкрепяща среда и интерактивни методи, участниците поетапно се сблъскват с предизвикателства, свързани с основните рискове в онлайн пространството и с начините за справяне с тях, рефлектират върху преживяването си и прилагат наученото във всеки следващ етап на обучението. През втория ден, участниците използват натрупаните знания за да влязат в ролята на киберскаути като дават съвети на връстници и организират публични дейности, насочени към връстници, в симулирани ситуации. Методиката развива както тези практични умения, така и уменията за работа в екип и критичното мислене на участниците.
Успешно преминалите през обучението киберскаути получават сертификат и имат възможност да участват в състезание с обучените ученици от други населени места и училища в подготвяне и провеждане на дейности, насочени към връстници. Киберскаутите могат да се разделят по желание на отряди, които да проведат своя инициатива. Състезанието е между всички отряди, като е възможно да има няколко такива в едно и също училище, при което те се състезават не само с отрядите от другите градове и училища, но и помежду си. Специално жури излъчва трите най-добри дейности и участвалите в тях ученици се награждават на тържествена церемония в София в Деня за безопасен интернет през февруари следващата година. Паралелно със състезанието, отрядите получават възможност да участват в месечни мисии, чрез които да развиват уменията си на киберскаути.
През 2015 г. обученията обхванаха ученици от 5 и 6 клас в Смолян, Видин, Кула, Белоградчик, Брегово, Шумен, Плевен, Милковица, Червен бряг, Търговище, Попово, Антоново, Омуртаг и Голямо Градище. През 2016 г. бяха обучени ученици от Божурище, Елена, Ахелой, Шабла, Панагюрище и Стара Загора. Програмата продължи успешно и през 2017 година, като вече през обучението преминаха ученици от Пазарджик, София, Оряхово, Свищов, Дългопол, Раковски и Радомир, Белозем и с.Чалъкови, Пловдив, Кюстендил и Елена. Проведе се и четвъртият сезон на програмата, в рамките на който се проведоха още общо 18 обучения в населени места из цялата страна - в училища от София, Пловдив, Карлово, Калофер, Копривщица, Асеновград, Горна Оряховица, Кубрат, Ямбол, Добрич, Гоце Делчев и Брезница, Русе, Шумен, Търговище и Силистра.
През декември 2017 г. програма "Киберскаут" бе класирана на девето място в Европа от Европейската мрежа за превенция на престъпността (European Crime Prevention Network) и бе представена в рамките на конференция на добрите практики в Талин, Естония (държавата, председателстваща по това време Съвета на Европейския съюз).
Новини за програмата:
2018 г.
Ученици от Търговище се присъединиха към киберскаутската общност
Нови киберскаути бяха обучени в Шумен
И Силистра вече има свои киберскаути
Нови киберскаути бяха сертифицирани в Русе
Нови киберскаути бяха обучени в Гоце Делчев и в Брезница
Ученици от 4 училища в Добрич станаха киберскаути
И Ямбол вече има свои киберскаути
Киберскаути бяха сертифицирани в Кубрат
И Горна Оряховица се сдоби със свои киберскаути
И в Асеновград вече има сертифицирани киберскаути
В Копривщица бяха обучени нови киберскаути
Пловдив се сдоби с нови 30 киберскаута
Петокласници от Карлово и Калофер бяха подготвени за киберскаути
Нови киберскаути бяха обучени в 73 СУ в София
Петокласници от кв. Кремиковци се присъединиха към киберскаутската общност
Ден за безопасен интернет: Деца, младежи и учители обсъждаха фалшивите новини
Четвъртият сезон на програма „Киберскаут“ бе открит с обучение в 130 СУ в София
2017 г.
Програма "Киберскаут" е класирана сред 10-те най-добри в Европа
Над 240 деца бяха обучени през третия сезон на програма "Киберскаут"
Третата година от програма „Киберскаут“ завърши успешно с нови киберскаути от Елена
Нови киберскаути бяха обучени в Кюстендил
Нови киберскаути от Пловдив се присъединиха към киберскаутската общност
Децата от Белозем и Чалъкови вече могат да разчитат на свои връстници киберскаути
Радомир се присъедини към мрежата на киберскаути в страната
Нови киберкаути бяха обучени в Раковски
Ученици от Дългопол станаха киберскаути
Киберскаути бяха сертифицирани в Свищов
И Оряхово има вече свои киберскаути
Две софийски училища имат вече свои киберскаути
Третият сезон на програмата „Киберскаут“ е открит с обучение в Пазарджик
2016 г.
Обученията от втория сезон на програма "Киберскаут" завършиха
Киберксаутски отряд бе обучен и в Панагюрище
Киберскаутски отряд бе сформиран и в Ахелой
Шабла се сдоби със свои киберскаути
Киберскаутски отряд бе сформиран в град Елена
Вторият сезон на програмата "Киберскаут"е открит
Избрани са новите шест отряда киберскаути
2015 г.
Наградени бяха трите най-заслужили киберскаутски отряда
Киберскаутите - готови за действие
Отряд киберскаути беше сформиран и в Плевен
Киберскаутски отряд беше създаден в Шумен
Центърът за безопасен интернет формира отряди от киберскаути