Този сайт използва "бисквитки" за да подобри предлаганите услуги.

Периодично в интернет се появява поредната нова мода сред децата и тийнейджърите, свързана с някакво „предизвикателство“. От митовете за самоубийствени игри до реалните опасности, които носят опитите да се повтори някакво рисково действие, видяно онлайн - гълтане на опасни вещества или предмети, селфита на рискови места като влакови композиции, недостроени високи сгради върху скали или на ръба на пропасти.

В последно време Центърът за безопасен интернет получава сигнали за деца на 9-10 години, които си показват сайтове и видеоклипове със страшно съдържание – снимки на мъртви хора, изображения на катастрофи и бедствия, игри с плашещи изненади. Родителите съобщават, че след това децата показват симптоми на травма – сънуват кошмари или проявяват нервност. Доколко това е опасно?

Интернет е социална среда. Ето защо е важно и необходимо родителите да помогнат на децата да изградят умения за общуване и боравене с огромно количество информация, ако искат те да са в безопасност. Да, но как?

addictionПристрастяването към интернет изглежда като очевидно и често срещано явление сред децата и тийнейджърите, тъй като те прекарват все повече време онлайн и ползват все повече устройства за тази цел. Това твърдение обаче не е съвсем вярно.

suicidalЗа съжаление едни от най-опасните за емоционално нестабилни деца и тийнейджъри сайтове пропагандират самоубийството като „единствен изход от този скапан живот“. Международната асоциация на интернет горещи линии INHOPE, в която членува и българският Център за безопасен интернет, успява да ги сваля за сравнително кратко време. Но социалните мрежи са другата платформа, където се проявяват подобни тенденции. 

otkradnat profilКражбата на профил представлява присвояването на чужд потребителски профил в социална мрежа, платформа за общуване (например Вайбър), електронна поща или друг сайт.

Определението „фалшиви новини“ се употребява в доста широк диапазон и варира от случайно допуснати фактологически грешки в дадена информация, през изкуствено преувеличаване заради сензацията и до съзнателно подаване на напълно невярна информация с цел да се манипулират хората да предприемат някакви действия (социално инженерство).