България се нарежда на второ място в Европа по популярността на интернет сред тийнейдджърите. Това показват резултатите от представителното изследване „EU Kids Online: Рискове и сигурност в Интернет“ сред 23 420 европейски деца и младежи от 25 страни на континента. Проучването е проведено от London School of Economics с подкрепата на Европейския съюз.
Резултатите показват, че 83% от българите на възраст между 9 и 16 години ползват интернет всеки ден или почти всеки ден. В това отношение България отстъпва първото място само на Швеция. Най-малко тийнейджъри ползват ежедневно интернет в Турция – само 31% от всички анкетирани.
Българските младежи обаче не са сред най-застрашените в Интернет – тук първите места се заемат от Чехия, Естония, Литва и Швеция. Най.неподатливи на рискове онлайн пък са децата в Италия, Португалия и Турция. Тук оценката е свързана както с популярността на интернет, така и с рискови дейности онлайн.
Според статистиката 51% от тийнейджърите в България имат профил в социална мрежа, който поддържат. Това е под средната стойност за ЕС (57% от всички анкетирани) и една от най-ниските стойности в Европа. България е и една от страните, където младежите имат най-малко приятели в социалните мрежи.
Общо 5% от българските тийнейджъри сигнализират, че са станали жертва на интернет – заразили са се с компютърен вирус, общували са със съмнителни и смущаващи хора или са попаднали на шокираща информация, снимки или видеоклипове. Като цяло обаче българчетата засега считат интернет за безопасно място – само 38% смятат, че мрежата може да е източник на проблеми и рискове. България държи най-ниския процент на отговорилите по този начин. В останалите анкетирани страни децата са по-предпазливи спрямо интернет. В Дания и Испания например над 90% от тях осъзнават за опасностите в интернет.
Според проучването децата в Европа между 9 и 16-годишна възраст правят много разнообразни и потенциално полезни неща онлайн: 84% използват Интернет за приготвяне на домашните, 74% играят игри, 83% гледат видеоклипове, 61% чатят.
Едва 12% от 9 – 16 годишните в Европа споделят, че са били обезпокоени или разстроени от нещо, случило се в Интернет. Общо 39% от запитаните са се сблъскали с някаква опасност онлайн, но по-малко от 1/4 са били изложени на повече от един риск.
Рисковете, на които са изложени интернавтите, се увеличават с възрастта. Делът на децата, изложени на (поне един) риск онлайн е 13% при 9-10 годишните и се увеличава прогресивно до 32% при 11- 12 годишните, 49% при 13-14 годишните и 61% при 15-16 годишните.
Децата на 9 и 10 години имат по-малко умения и увереност. Повечето 11-16 годишни могат да блокират съобщенията от определен източник (60%), да променят настройките на профила си (52%), да сравнят уебсайтове и да преценят качеството им (51%) или да блокират спам (47%).
22% от 11-16 годишните са били изложени на поне един вид опасно уеб-съдържание: всяващо омраза (12%) или подтикващо към анорексия (11%), самонараняване (8%), употреба на наркотици (7%), самоубийство (5%). В сравнение с по-малките тийнейджърите се натъкват на 4 пъти повече порнография и материали със сексуално съдържание.
Децата в България 92% от българските деца между 9 и 16 години използват Интернет. Сред тях 4 от всеки 5 деца сърфират в мрежата всекидневно. В същото време двойно по-малко са родителите, които влизат в Интернет с подобна честота.
България се отличава със сравнително по-безопасно кибер-пространство, но и с висок дял на прекомерна употреба на Интернет сред 11-16 годишните. В тази възраст 43% от отговорилите заявяват, че им се случва често или много често да пропускат да се хранят или спят заради Интернет; да чувстват дискомфорт, когато нямат достъп; да сърфират, въпреки че са загубили интерес; да пренебрегват семейство, приятели, домашни заради времето, което прекарват в мрежата.
51% от 9-16 годишните имат профил в социална мрежа (Facebook, Myspace, Impulse.bg). Профилите на 1/3 от тях са публични т.е. могат да бъдат видени от всеки, 1/10 са включили в личната си информация адрес и телефон, а също толкова са заявили възраст по-голяма от реалната.
През последните 12 месеца, 21% от запитаните са виждали снимки онлайн, които са “откровено сексуални” например, снимки на голи хора или на хора, които правят секс. Едва 4% от отговорилите са били разстроени или смутени от видяното.
21% от децата, които използват Интернет са били подложени на тормоз през последните 12 месеца, а сред тях 1/4 са били жертва на кибер-тормоз.
Мнозинството от родителите на 9-16 годишните Интернет потребители в България подценяват рисковете, на които са изложени техните деца. Дали това се дължи на липса на комуникация или на непознаване на потенциалните заплахи в мрежата ще се разбере на следващото ниво на анализ на данните от проучването.
Страните, включени в мрежата EU Kids Online са: Австрия, Белгия, България,Кипър, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия, Нидерландия, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния ,Словения, Испания, Швеция, Турция и Англия. Проучването е водено и координирано от Media Department of London School of Economics.
Ако желаете да изтеглите доклада с първите заключения от проучването или да получите детайлна информация по методологията на проекта и етиката на проучването, посетете www.eukidsonline.net
За печатна версия на доклада, пишете на gert(at)mbox.contact.bg