Град Ямбол също се сдоби със свои киберскаути, след като 23 деца от ОУ „Йордан Йовков“ преминаха през двудневно обучение на 18 и 19 юни. Учениците се запознаха с основните рискове в дигиталната среда, както и с начините за предпазване и реакция при проблемни ситуации в нея.
Освен с техническите рискове (като вируси, „хакнат профил“), децата бяха запознати и с опасностите, свързани с интернет като социално пространство (контакти с непознати хора, опасността от педофилите, ситуациите на онлайн тормоз).
Децата научиха как могат да се предпазват и да разпознават дали някой, с когото са се запознали онлайн, е този, за когото се представя, а също така се запознаха с начините за реакция при проблемни ситуации (като докладване и блокиране, заснемане на екранна снимка за доказателство), както и с подходящите канали през които могат да подадат сигнал или да потърсят помощ и съвет (като Горещата и Консултативна линия на Центъра за безопасен интернет, телефон 124 123).
Ученците се запознаха също и с основните критерии, по които могат да оценят достоверността на информация и да се предпазват от фалшиви новини.
Децата също така бяха обучени да работят в екип и да използват ефективни стратегии за групова работа.
Петокласниците бяха подготвени и да изпълняват трите роли на киберскаута: да дават пример за отговорно и безопасно ползване на интернет, да съветват връстниците си при проблеми онлайн и да организират и провеждат свои дейности, с които да запознават повече други деца с рисковете в дигиталното пространство и с начините за предпазване и реакция. Изпълнявайки третата си роля, те имат възможност да формират киберскаутски отряди, с които да се включат в националното състезание между киберскаути. Трите най-добре представили се отбора ще бъдат отличени на специална церемония на Деня за безопасен интернет на 5 февруари 2019 г. в София.
Паралелно с обучението на децата се проведе и обучение на 13 учители, проявили интерес към темата за онлайн безопасността и развиването на дигитално-медийната грамотност на децата като форма на превенция на рисковете.
Програма „Киберскаут“ се провежда успешно вече за четвърта поредна година с подкрепата на Теленор България.