Тревожни данни за онлайн насилието и драстичното увеличаване на сигналите за онлайн сексуална експлоатация и злоупотреба с деца, получени в Центъра за безопасен интернет през 2023 г., са част от причините за провеждането на първата национална конференция, посветена на онлайн безопасността и дигиталните умения на децата, на 9 ноември 2023 г. в грандхотел „Милениум“ в гр. София. Форумът се организира от Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ) и Националния център за безопасен интернет, в партньорство с Министерството на вътрешните работи, Държавната агенция за закрила на детето, Национална мрежа за децата и „Асоциация Родители“. Целта на инициативата бе да насърчи диалога, споделянето на знания и опит, както и подобряването на националните усилия за безопасен интернет за децата и младите хора в България.
Липсата на системен подход
Към момента, политиката в областта на безопасния интернет е предимно реактивна – налице са усилия за реакция в част от случаите, когато опасността за детето вече е настъпила, или детето е пострадало. Това, което липсва най-много, е систематичност и координиране на различните мерки и дейности – налице са отделни програми за дигитално-медийна грамотност, полагат се усилия от различни институции за онлайн безопасността на децата. Така например Министерството на образованието прави „шапкови“ програми, без да има проучване какви са потребностите и пропуските в уменията на учителите; Министерството на вътрешните работи реагира и проследява сигналите за престъпления срещу деца онлайн; Държавната агенция за закрила на детето планира развитието на Национална информационна система, която да събира данни за деца, включително данни за насилието над деца. Всички тези усилия, обаче, не са интегрирани в цялостна политика,
включително дори в образователния сектор.
Освен представяне на ситуацията и предизвикателствата, пред които е изправена страната, по време на конференцията бяха представени актуалните глобални и европейски политики за подобряване на онлайн безопасността на децата, както и международните стандарти и модела за подобряване на националните усилия за превенция и реакция на онлайн сексуалната експлоатация и злоупотреба с деца на Глобалния алианс WeProtect, част от който е и България. Моделът съдържа и инструмент и насоки за самооценка на националните политики и подобряване на координацията между различните участници и сектори. Бяха представени и редица примери за успешни политики, инициативи и проекти, които целят мрежата да стане по-безопасна и да се подобрят дигитално-медийните умения на децата.
Събитието се проведе под патронажа на председателя на Народното събрание на Република България г-н Росен Желязков и събра повече от 100 участници от националните и местни власти, гражданското общество, представители на бизнеса, медиите, професионалисти, работещи с деца и родители, както и деца и млади хора от Съвета на децата към ДАЗД, младежка платформа „Мегафон“ към Национална мрежа за децата (НМД) и Младежкия панел към Център за безопасен интернет заедно с ученици от 7 СУ „Св. Седмочисленици“. Младежите също взеха участие в дискусиите и споделиха, че за тях темата за насилието, агресията, включително кибертормоза, сприятеляването с деца с цел злоупотреба и сексуалното изнудване, са важни и актуални теми. Те считат, че по тях трябва да се говори повече, включително за нуждата от информация къде може да се потърси помощ, ако дете стане жертва на насилие или сексуална експлоатация и злоупотреба онлайн.
Обобщение, анализ и препоръките от събитието можете да намерите тук.