Младите членове на Детското полицейско управление (ДПУ) „Велинград“ бяха наградени на тържествена церемония под надслов „Как ДПУ променя нашия град“ в гр. Панагюрище на 01.06.2018 г. за обучаване на техни връстници по безопасност в интернет. Тържеството беше посветено на финала на двугодишната национална превантивна програма „Детско полицейско управление“ за общините Велинград, Септември, Пазарджик, Панагюрище и Белово, ръководена там от старши инспектор Мария Панайотова от ОДМВР Пазарджик.
Младши инспектор Здравко Пашов в РУ Велинград при ОДМВР Пазарджик, който е отговорник за ДПУ Велинград, се свърза с Националния център за безопасен интернет в началото на 2018 година, след като децата от детското полицейско управление в града избраха „Кибербезопасност“ за тема на техния идеен проект. Младите хора бяха пожелали да обучават свои връстници как да се предпазват от рисковете онлайн и какви мерки могат да се вземат при инцидент с дете в интернет. Изборът на групата от седмокласници от СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Велинград беше определен от желанието им да помагат на свои връстници да разпознават и да избягват проблемите онлайн.
Здравко Пашов и Мария Панайотова се обърнаха към Центъра за безопасен интернет с молба учениците от ДПУ да преминат подходящо обучение, което да ги въоръжи с необходимите знания и умения, за да станат обучители на свои връстници и на по-малки ученици. Учениците се включиха в обучението по метода връстници обучават връстници, базиран на програма „Киберскаут“, с голям ентасиазъм. Двамата им ръководители участваха наравно с тях в обучението, което допълнително им вдъхна кураж да приложат на практика новопридобитите знания. С тяхна подкрепа членовете на ДПУ Велинград подготвиха и проведоха различни дейности за обучение на техни връстници по онлайн безопасност, като изработиха и издадоха и своя листовка..
В обученията се включиха общо 80 ученика от 5 до 8 клас в ПГИТ „Алеко Константинов“, гр. Велинград и в СУ „Методий Драгинов“, с. Драгиново. Темите, които членовете на ДПУ Велинград представиха на своите връстници, покриха най-важните опасности за деца в интернет: онлайн тормоза, фалшивата информация, рисковите онлайн предизвикателства, опасността от педофилски посегателства, защитата на профили в социалните мрежи, начините за създаване на силни пароли и за подходящи настройки за сигурност и защита на личните данни. Участниците в обученията научиха и как да подават сигнали, и как да се свързват с консултативната линия на Националния център за безопасен интернет, както и с отдел „Киберпрестъпност“ на ГДБОП при проблем с дете в мрежата.