Изложба на стотици детски рисунки, вдъхновяващи презентации на млади хора, излъчвани на живо в интернет, и музикална част, завършила с тежък метъл в изпълнение на банда на ученици от 4 различни гимназии.
Не изглеждаше като типично отбелязване на ежегодния Ден за безопасен интернет, но беше точно такова на 11 февруари в Дома на Европа в София на 11 февруари. Защото сценарият беше изработен от самите млади хора за техните 80 връстници, които се събраха за събитието.
Денят започна с изпращане за четвърта поредна година на милиони СМС-и от трите мобилни оператора до техните потребители с напомняне за Деня. В същото време екипът на Центъра за безопасен интернет френетично се опитваше да подреди изложба от над хиляди рисунки, получени от начални училища от цялата страна. Това не беше нокурс, нямаше награди и въпрети това малка армия от деца заедно с техните генерали-учители ентусиазирано дописваха и илюстрираха приказка на тема „Ти си героят (в интернет)“.
Самото отбелязване започна малко късно – от 3 часа следобед, за да може да завърши с музикален купон. Както младите хора казаха: „Що за празник е без музика“.
Ръководителят на Представителството на Европейската комисия у нас Огнян Златев, председателят на Държавната агенция за закрила на детето Ева Жечева и представител на парламентарната Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта направиха наистина много кратки изказвания, както бяха учтиво помолени от организаторите J Учителката от Хасково Росица Висарионова, победител в националния конкурс „Учител-будител във виртуалното пространство“, и нейните ученици Антоан Калев и Цветелина Тенчева описаха как са работили с класа по темата „Младият човек между реалното и виртуалното“.
Първият презентатор не беше много млад, защото Димитър Ганчев от Интернет общество-България е един от пионерите на интернет в страната от времената, когато световната Мрежа още не съществуваше и във въображението. Той разказа за тази ера на изумената млада аудитория, която знаеше, че е имало времена без интернет, но вероятно не биха предположили, че още има техни живи свидетели 🙂
След него дойде редът на две блестящи девойки от Дупница – делегати на ТийНет Парламента от предишния Ден за безопасен интернет. Борислава Динева припомни как беше създаден, дискутирана и гласувана Хартата за онлайн правата и отговорностите на младите хора в България. Това предизвика дискусия как да се разгласи тази харта, така че всички млади хора и отговорни институции да се запознаят с нея. Лиляна Славова пък разказа как интернет й е помогнал да стане делегат на ТийНет Парламента, после да участва във Форума за безопасен интернет в Брюксел, да създаде приятелства по света и да създава прекрасно изкуство.
Последният презентатор, Любомир Янчев, програмист от 7-годишна възраст, 18-годишен предприемач и изобретател на евтина система за „умна“ къща и всеобхватно дистанционно, вдъхнови публиката с посланието си, че това, от което светът днес се нуждае, са млади хора, които искат да го променят!
И накрая започна музикалното шоу с Good Music Society, чийто ръководител Михаил Стефанов е представител на Кампания А21 срещу трафика на жени и момичета. Последваха Натали Николова от 119 СОУ и ученическата банда Tune UP. Накрая сградата на Представителството на ЕК и на Европарламента беше разтърсена от тежкия метъл на Maverick.
Какъв Ден за безопасен интернет!