Според изследване на британския университет „Англия Ръскин“, извършено сред 490 деца на възраст между 10 и 19 години, 18,4 % от тях са били жертва на онлайн тормоз. Онлайн тормозът е сравнително ново явление и се отнася за изпращането на електронни съобщения и снимки чрез Интернет или мобилен телефон, които целят да обидят, наранят или унижат друг човек.
Според изследването, момичетата стават жертви и свидетели на онлайн насилие по-често от момчетата. Запитани какъв е бил ефектът на онлайн тормоза върху тях, една трета от децата споделят, че е много силен или силен, а половината смятат, че е повлиял на психическото и емоционалното им състояние. Често децата реагират на онлайн тормоза, като отсъстват от училище (29%) или ограничават социалната си активност извън училищните занимания (39%). Притеснително е, че по-голяма част от децата (55%) не споделят тези преживявания от страх да не влошат ситуацията. Когато решават да потърсят помощ, децата се обръщат към родителите и приятелите си. Над 70% от децата смятат, че онлайн тормозът е поне толкова опасен, колкото реалния, а дори и по-опасен, защото съобщенията могат да бъдат твърде лични, а да достигнат до много хора за кратко време.
Според представителното общоевропейско проучване от 2010 г. „Децата от ЕС онлайн“, 6% от българските деца между 9 и 16 години, които ползват Интернет, са били подложени на онлайн тормоз. Според проучване на Дружеството на психолозите в България обаче 23 % от децата между 10 и 14 години са били жертва на онлайн тормоз.