От 13 декември Фейсбук пусна специален „Портал за родители“ достъпен на 55 езика включително и на български (за да смените езика на български, погледнете в дъното на страницата). Целта на портала е да помогне на родителите да предпазват децата си от опасностите в интернет.
Новата секция на най-популярната социална мрежа предоставя важни насоки и материали за политиката за сигурност и наличните за тази цел функционалности и настройки както за начинаещи, така и за напреднали потребители. „Порталът за родители“:
- …има мобилна версия и е изцяло преведен на български език;
- …предлага съвети за онлайн безопасността във видео и в текстови формат;
- ….свързва родителите с експерти, в случай че имат въпроси относно политиките и насоките за сигурност на Фейсбук;
- …съдържа инструкции за създаване на профил, добавяне на снимка и качване на съдържание във Фейсбук;
- …обяснява значението на често използваните термини в социалните мрежи като „постване“, „тагване“ и др.;
- …предлага и по-общи съвети за родителите в дигиталната епоха, като например „бъди ролеви модел за детето“, или „покажи на детето, че правилата в интернет са същите като правилата извън интернет“.
Малко за тормоза в социалните медии
Според национално представително изследване за поведението на българските деца онлайн, проведено от Националния център за безопасен Интернет през 2016 г., близо една трета от българчетата са били жертва на онлайн тормоз (пълните резултати от изследването ще бъдат публикувани на сайта на Центъра в началото на 2017 г.).
Стандартите и политиките на Фейсбук позволяват и окуражават родителите да научат в подробности какво е позволено и какво не е позволено да се споделя в социалната мрежа. „Центърът за безопасност“ също така обяснява как Фейсбук процедира с профили под позволената възраст от 13 години и какви специални защити имат детските профили срещу непознати и нежелани контакти, поради които е изключително важно детските профили да са с възраст под 18 години и по близо до реалната им възраст.
Една от целите на новия „Портал за родители“ на Фейсбук е да стимулира разговор между деца и родители за сериозността на онлайн тормоза. Секцията съдържа и съвети за започване на такъв разговор, ако родителите се притесняват за онлайн безопасността на децата си, но не са сигурни как да разберат дали всичко е наред.
При нужда от професионална помощ относно конкретен казус, с който вашето дете се е сблъскало, можете да се възползвате от Консултантската линия на Националния център за безопасен интернет, която е достъпна в долния десен ъгъл на този сайт.
Източник: https://www.technowize.com/facebook-parent-portal-launched-prevent-bullying-social-media/