Официалното представяне на новата социална мрежа Google+, представяна от медиите като опит на Гугъл да превземе територията на Фейсбук, разпали небивал интерес сред Интернет-общността и обикновените потребители. Поради огромното търсене Гугъл дори ограничи разпращането на покани за новата мрежа и дори временно спря регистрацията на нови членове. Ако отворите имейла си и видите заветната покана, не бързайте да се радвате. От компанията за компютърна сигурност Sophos съобщиха, че се е появил първият Google+ спам. Писмата са идентични с истинските покани за Google+, но линковете водят към онлайн аптека, която продава медикаменти.
Не за първи път спамърите използват интереса на общността, за да генерират трафик към съмнителни сайтове или в по-лошия случай, за да разпространяват вируси и троянски коне. Само часове след разрушителното заметресение в Япония в световната мрежа започва да се разпространява спам, насочващ към сайтове, които „уж” дават информация или набират средства в помощ на пострадалите, но всъщност крадат банкова информация и разпространяват зловреден софтуер.
Макар че спам-съобщенията не са безобидни, много потребители не се притесняват да отварят съобщенията и дори линковете към тях. Според Нетинфо 30% от потребителите на abv.bg преглеждат спам съобщенията, а от тях 10% отварят и линковете в тях.
Ето и няколко идеи да се спасите от досадния и понякога опасен спам:
• Направете си специален имейл, който да публикувате в Интернет, когато се наложи. Така ще запазите личния си имейл чист.
• Изписвайте символите в имейл адреса, когато го публикувате, за да избегнете автоматичното му включване в спам списъци. Пример: ivan.ivanov(et)abv(dot)com.
• Използвайте защитена поща като gmail.com и специализирано приложение за блокиране на спам (junk mail).
• Четете условията за ползване на услугите, за които се регистрирате.
• Не отваряйте линкове, изображения или прикачени файлове, ако не познавате изпращача на съобщението.
• Редовно актуализирайте антивирусната си програма. Спамът върви ръка за ръка с вирусите и другите зловредни софтуери.
• Докладвайте за спам, когато го позволяват възможностите на имейла, който използвате. Ако той води към незаконно съдържание, подайте сигнал на www.safenet.bg.
• Не потвърждавайте получаването на съмнително съобщение и не се опитвайте да се отпишете. Спамърите приемат това като сигнал, че имейл-адресът е активен и ще продължат да ви засипват със съобщения.