Проектът „SAFER“ достигна своята финална конференция на 13 март 2024 г. в Брюксел, където екипите отправиха спешен призив към Европа и обществото да се справят с непрекъснато нарастващия проблем с тормоза. Организирана от Европейската мрежа за борба с тормоза (EAN), конференцията представи участието на всички партньори от проекта SAFER, заедно с членове на мрежата от различни европейски страни, държавни служители, академични среди и професионалисти, активни в областта на закрилата на детето.
Фокус на събитието беше върху неотложната необходимост от справяне с тормоза в нашето общество и нарастващата тенденция като проблем в живота на младите хора, a заключителната конференция на проект SAFER представи конкретни действия за борба с тормоза и подкрепа на засегнатите деца и училищни общности, и редица препоръки към държавите-членки и европейските институции.
Мария-Рита Брачини, вицепрезидент на EAN и координатор на проекта SAFER, представи цялостния училищен подход и общността, разработен през последните 2 години и приложен в общо 20 училища в Италия, Гърция, Кипър, Португалия, Северна Македония и България. Конференцията беше платформа за обмен на полезен опит и практически подходи от всички партньори в проекта SAFER, както и представи новата иновативна платформа SAFER Student Voices (Мнението на учениците), където учениците могат да споделят своите мисли, идеи, дейности и преживявания относно тормоза.
Беше проведен уоркшоп с младежите участници в конференцията, които беше представители на 18 училища участвали в проекта. Уоркшопът беше воден от Димана Додова, от екипа на Асоциация Родители и в него децата имаха възможност да обсъдят, със своите връстници от други държави, преживяванията им по време на проекта. Играха на забавни междукултурни игри и завършиха панела с работа по групи – разделени на 4 отбора, като всеки от тях работи по даден казус за различен вид тормоз. Панелът беше за упражнение по сътрудничество и екипна работа за младежите, както и добър пример как споделянето на техните преживявания и сблъсъци с тормоз им помага да се справят с тях и да помагат в същото време на своите приятели и връстници в подобни ситуации.
В рамките на конференцията, всички младежите, представиха на участието си заедно с техните учители в проекта – преките си преживявания и виждания на екипите от ученици и учители от различни европейски училища за начините за справяне и превенция на тормоза в училищна среда.