На сайта ни вече е публикуван анализ на националната правна рамка и регулаторните пропуски, които затрудняват превенцията, разкриването и наказването на онлайн престъпления над деца. Документът е изготвен от Национална мрежа за децата, която е част от консорциума зад Националния център за безопасен интернет. Анализът е част от дейностите ни по инициативата “Дигитални деца”.
Част от аналитичния доклад са и препоръки за процедурни и законови изменения. В началото на тази година отчетохме рекорден брой случаи на Горещата ни телефонна линия за сигнали за онлайн престъпления срещу деца. От общо 1 749 747 сигнала над 95% са за онлайн сексуална експлоатация на малолетни и непълнолетни. Необходими са спешни мерки на държавно ниво за разкриване на престъпленията и сигурна защита на децата. Затова и през месец май, в рамките на гръгла маса, в обсъждането на препоръките от доклада ще бъдат привлечени отговорните институции. Ще се търсят конкретни действия на държавата за превенцията и адекватната реакция на онлайн престъпленията срещу деца у нас.
Ето и някои от препоръчаните на база анализа меркиза по-безопасен интернет за децата
Препоръките касаят Закона за закрила на детето, Координационния механизъм при насилие, Наказателно-процесуалния кодекс, Проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, Национална стратегия за детето (2024-2030 г.), Плана за действие за 2025 – 2026 г. към Националната програма за превенция на насилието и злоупотребата с деца (2023-2026 г.), препоръки за улесняване работата на МВР и ГДБОП и др. Детайли за всички тях ще видите в пълния документ, тук предоставяме кратка извадка от някои от тях.
- Нужно е да се подобри работата на екипите, които се занимават със случаи на насилие над деца, като им се осигурят повече ресурси, ясни указания за работа и редовни обучения, особено по случаи в интернет среда.
- Трябва да бъде създадена единна информационна система, за да се следи работата на всички ангажирани институции.
- Необходимо е да се създаде специален раздел в Закона за закрила на детето, посветен на защитата на децата в онлайн среда.
- Системата за закрила на детето трябва да бъде укрепена чрез по-високи изисквания към служителите и по-добро обучение.
- Ключово е въвеждането на ясни правила за съдиите по дела за онлайн престъпления срещу деца.
- Трябва да се подобри законодателството за електронните съобщения, за да се задължат социалните мрежи и платформите да премахват вредно съдържание.
- Необходимо е и въвеждането на по-строги правила за защита на личните данни на децата, включително проверка на възрастта при регистрация в социални мрежи.
- По отношение на ресурсното обезпечаване трябва да бъдат осигурени повече експерти и техника за борба с киберпрестъпността.
- Трябва да бъдат провеждани специализирани обучения за прокурори и съдии по темата.
- Темата за безопасен интернет трябва да бъде широко включена в учебните програми, както и да се разработят повече мерки за подобряване на детското психично здраве във връзка с нарастващите случаи на кибертормоз.
Аналитичният доклад подчертава и необходимостта да бъде осигурено устойчива държавна подкрепа за Националния център за безопасен интернет. Центърът изпълнява държавна политика и ангажименти на България по няколко директиви на ЕС и международни конвенции, и е обект на възлагане на отговорности по национални рамкови документи и планове за действие. В същото време дейността му се изпълнява без никакъв държавен ангажимент.
Дигиталните умения и безопасността на децата онлайн: тревожни тенденции и необходимост от действие
Според данни на Евростат, България изостава значително от ЕС по отношение на дигиталните умения на младежите – само 58% от българските младежи на възраст 16-24 години имат основни или добри дигитални умения, спрямо 80% средно за ЕС. Същевременно всяко седмо дете в България споделя, че е било жертва на онлайн тормоз, като най-често това се случва в социалните мрежи (60.7%), следвани от гейминг платформи (17.12%) и чат приложения (16.3%).
Проучване на ЕCPAT и NSPCC показва силна обществена подкрепа за по-строги регулации в интернет пространството – 95% от европейците искат нови мерки за безопасността на децата онлайн. Според „Евробарометър“, 71% от европейците са готови да направят компромис с личната си онлайн поверителност в името на защитата на децата, а над 70% подкрепят откриването и премахването на материали със сексуална злоупотреба с деца дори в криптирани платформи.
Тревожно е нарастването на киберпрестъпността – според Европол за периода 2022-2024 г. се наблюдава 300% увеличение в глобален мащаб, като децата са сред най-уязвимите жертви. Глобалната статистика показва шокиращи данни:
- Над 300 милиона деца годишно стават жертви на онлайн сексуална злоупотреба
- Драстично се увеличават случаите на финансово сексуално изнудване и ИИ-генерирани материали за насилие
- Самогенерираните изображения с голота от деца на възраст 7-10 години са се увеличили с 360% само за периода 2020-2022 г.
- В гейминг платформите децата стават жертви средно за 19 секунди след първото лично съобщение
- Тъмната мрежа остава основен източник на съдържание със сексуална експлоатация на деца
В контекста на тези тревожни тенденции, Аналитичният доклад „Дигитални деца“ представлява важна стъпка за оценка на нормативната рамка, политиките и практиките в България, с цел работа с институциите за въвеждане на ефективни мерки за защита на децата в онлайн пространството.