No Result
Вижте всички резултати
  • За нас
  • Защита на личните данни
  • Условия за ползване
Подай сигнал
Reporting
Център за безопасен интернет
  • en English
  • bg Български
  • Начало
  • За нас
  • Опасности
  • Обучения
  • Материали
  • Новини
  • Инициативи
  • Подкрепи ни
SafeNet
  • Начало
  • За нас
  • Опасности
  • Обучения
  • Материали
  • Новини
  • Инициативи
  • Подкрепи ни
SafeNet
No Result
Вижте всички резултати
Начало Новини

Хакнати са лични данни на 200 000 деца през „умни“ играчки

04.12.2015
Категория: Новини
Хакнати са лични данни на 200 000 деца през „умни“ играчки

Личните данни на 6 милиона потребители, включително и на над 200 000 деца, бяха откраднати след хакерска атака на сървърите на компанията за „умни“ играчки VTech. „Умните играчки“ са устройства, които при игра се „учат“ да отговарят по-добре на нуждите и желанията на детето.

 За целта те имат вградена операционна система, микрофон, камера или други сензори и могат да се свързват чрез безжичен интернет с компанията производител, където постъпващата през камерата и микрофона информация се обработва и съхранява.

Личните данни, откраднати от VTech, са именно такива, натрупани по време на игра или при задължителната регистрация на играчката онлайн. Засегнати са клиенти от 16 страни, най-пострадали сред които са тези от САЩ и Франция.

Марк Джеймс от голямата компания за онлайн сигурност ESET коментира: „Ужасяващ в ситуацията е фактът, че личната информация на децата, която е открадната, може да позволи на трети лица да се сближат с детето, да имат повод да разговарят с него и дори да станат близки приятели[…]“. Сближаването с детето през общи интереси и изнудването с чувствителна информация са най-популярните стратегии, които се използват от педофили и други злонамерени потребители за подмамване на деца и склоняването им към сексуални действия пред камера или на живо.

“Умните” играчки набират голяма популярност сред децата особено с наближаването на коледните и новогодишните празници. Миналата седмица на пазара беше пусната високотехнологична версия на най-популярната кукла на света Барби. Тенденциите са все повече от предметите в ежедневието ни, включително и тези, използвани от деца, да имат онлайн връзка и да събират и съхраняват чувствителна информация за клиентите на сървъри на компанията производител. Очакванията са, че през 2020 г. ще има над 200 милиарда свързани устройства на планетата, което прави дигиталната грамотност задължително умение, както за децата, така и за техните родители.

Повече информация за „умните играчки“ и рисковете, които крият те, може да намерите тук.

Онлайн тормоз
eSafety

Популярни публикации

Всеки трети потребител на ТикТок е под 14 години
Новини

Всеки трети потребител на ТикТок е под 14 години

by safeadmin
16.08.2020
0

Според данни, получени от едно от най-популярните в последно време мобилни приложения ТикТок, една трета от потребителите на приложението в...

Виж ощеDetails
Кражба на лични данни и измами

Кражба на лични данни и измами

01.09.2023
Мерки, предприети от safenet.bg във връзка с играта, симулираща дилърство и употреба на наркотици

Мерки, предприети от safenet.bg във връзка с играта, симулираща дилърство и употреба на наркотици

20.06.2025
Защо е важно децата да имат силни пароли в Мрежата?

Защо е важно децата да имат силни пароли в Мрежата?

13.12.2023
  • За нас
  • Защита на личните данни
  • Условия за ползване
124 123

Националният център за безопасен интернет се управлява от СНЦ "Асоциация Родители" и беше създаден през 2005 г. от фондация „Приложни изследвания и комуникации“ и СНЦ "Асоциация Родители" в рамките на програма "Безопасен интернет" на ЕК.The Bulgarian Safer Internet Centre is founded and operated by the Applied Research and Communications Fund and Parents Association.

Centio Logo Color   Yettel Logo  LOGO RODITELI 2017  BIK_logo_png.png  bg cef logo

No Result
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За нас
  • Опасности
  • Обучения
  • Материали
  • Новини
  • Инициативи
  • Подкрепи ни
  • Подаване на сигнал
Този сайт използва "бисквитки" за да подобри предлаганите услуги.ДобреВиж още