Начинът, по който членовете на семейството ползват интернет вкъщи, има голям ефект върху връзката между тях в истинския свят, разкри проучване на компанията за интернет сигурност Kasperski.
В много случаи таблетът или лаптопът се използва и от родителя, и от детето, което създава конфликт на интереси. Една трета от родителите се оплакват, че децата им са чупили компютърно устройство или са го заразявали с вирус, а един от всеки четириима родители е трябвало да плаща за нещо, поръчано от детето от онлайн магазин. Само че и децата имат от какво да се оплачат – 13% от тях казват, че родител е чупил семейно устройство, а всяки пето се оплаква, че родителят, без да иска, е изтрил важна информация. В резултат на подобни случки всеки пети родител и всяко пето дете мислят, че интернет и устройствата са причина за семейни скандали.
Ако в миналото родителите са били първите хора, към които подрастващите са могли да се обърнат за съвет и помощ в трудна ситуация, в днешно време един от четирима родители споделя, че децата предпочитат да се поровят в интернет за отговори, вместо да говорят с тях. Почти половината от интервюираните родители не са приятели с децата си в социалните мрежи, а в едно от пет семейства децата биха се срамували да бъдат приятели с родителите си във Фейсбук.
Проучването е проведено сред 3 780 семейства с деца между 8 и 16 години, които живеят в общо 7 страни в Европа и Северна Америка.
Не е задължително обаче за бъде така – увлечението на детето от интернет може да бъде използвано от родителя както за подпомагане развитието и образованието на детето, така и за сбижаване и повече общуване с него. Насоките ни за родители за провеждане на разговор с детето за безопасната и безконфликтна употреба на интернет вижте тук.
Пълните резултати от проучването вижте тук (на английски език).