На 9 февруари 2010 г. Националният център за безопасен интернет, координиран от Фондация „Приложни изследвания и комуникации”, обяви старта в България на общоевропейската кампания „Мисли преди да ка4и6” на национална кръгла маса в Пресклуба на БТА, съорганизирана заедно с Майкрософт България и Държавната агенция за закрила на детето.
Координаторът на Центъра за безопасен Интернет Георги Апостолов съобщи, че седмият Ден за безопасен Интернет се отбелязва в повече от 60 страни в цял свят на всичките пет континента – от Канада до Южна Корея, от Русия до Кения и от всичките 27 страни от Европейския съюз. Той цитира еврокомисаря за информационно общество и медии Вивиан Рединг – патрон на празника, че „трафикът на сайтовете-социални мрежи нарасна неимоверно през последните три години. Поради това нараства и нашата отговорност като европейци да направим онлайн света безопасна и сигурна среда.”
Председателят на Държавната агенция за закрила на детето Надя Шабани заяви, че ДАЗД като държавна институция е отговорна и силно загрижена за безопасността на децата в Интернет. Затова гя ще участва във всички кампании, насочени към децата и родителите, за да се повишава информираността им за новите технологии и правилното поведение в Интернет.
Управляващият директор на Майкрософт България Огнян Киряков изтъкна ангажираността на компанията с кампании и различни информационни материали с каузата за озигуряване на по-безопасно интернет среда за децата. Той представи клипа „Човекът, който знае всичко” на българските финалисти в общоевропейското състезание за Деня за защита на личните данни – 14-годишният Дамян Добрев от училището „Св.Климент Охридски” в Силистра и 17-годишният Владимир Добрев от училище „Никола Й.Вапцаров”. Огнян Киряков представи и тревожните данни от последното европейско проучване, осъществено от Майкрософт, според което 57 % от младите хора заявяват, че знаят, че не е безопасно да качват лична информация в блоговете или в сайтовете социални мрежи, но въпреки това 44% дават лична информация онлайн и един от всеки 8 съобщава домашния си адрес.
Директорът на Дирекция „Информационни технологии в образованието“ на Министерството на образованието, науката и младежта Орлин Кузов изтъкна, че важна за решаването на проблема с безопасността на децата в интернет е превенцията. ”Трябва да се работи в посока децата да се обучават и да се насочват към добри практики, защото забраната провокира реакция, която може да има обратен ефект”, каза той.
Георги Апостолов обяви инициативите, които предстои да бъдат осъществени в България в рамките на стартиралата кампания „Мисли преди да ка4и6!”:
– Обявява се общоевропейски конкурс-викторина на тема безопасен Интернет за ученици от 9 до 15 години – www.sid2010quiz.org.
– Обявява се европейско състезание за идея за плакат за деца от 5 до 8 години.
– Отправя се покана към всички български телевизионни канали да започнат да излъчват клипа на европейската кампания. Клипът ще се излъчва и по екраните на метростанциите в София.
– Трите мобилни оператора Мобилтел, GLOBUL и Виваком ще разпратят SMS-и за световния Ден за безопасен интернет. Миналата година бяха изпратени над 2,5 милиона съобщения. На корпоративните сайтове ще се включи информация за кампанията, съвети към деца и родители във връзка с нейната тема.
– Ще бъде подготвена и разпространена през мрежата на мобилните оператори и в училищната мрежа брошура за родители за безопасност на децата в интернет и през мобилните комуникации.
– На 25 и 26 февруари по инициатива на община Варна ще бъде проведено обучение на учители за водене на интерактивни занятия „Реално и виртуално насилие” във варненските средни училища. Предстои обучение и в Бургас.
– Продължава курсът „Реално и виртуално насилие” в 18 училища в София с подкрепата на Фондация Оук и ЕК, той беше подкрепен и от Столична община. През първите 3 месеца на учебната 2009-2010 г. бяха взета над 800 свободни часа в софийските училища от обучени по методиката на курса преподаватели.
– Ще се организира поредица от открити уроци в училища за деца и родители на тема „Безопасност в Интернет”.
– Създава се работна група на представители на български сайтове социални мрежи и сайтове за запознанства под координацията на Центъра за безопасен интернет с цел да се разработят стъпки за постепенно приближаване на българските сайтове до принципите за безопасност на ЕС. Групата ще разработи стандарти за безопасност на непълнолетните и ще учреди Асоциация на българските сайтове социални мрежи, приели европейските принципи за онлайн безопасност. Сайтовете, които бъдат оценени като отговарящи на стандартите, ще получават специална „марка за сигурност“ и техният списък ще бъде публикуван на официалния сайт на Националния център за безопасен интернет.