Новият брой на Наръчника за родители на ученици в 1. клас вече е достъпен.
Да си родител в дигиталната ера означава не просто да си в крак с всичко ново в Мрежата, но и да развиеш у детето си дигитално-медийна грамотност, която е предпоставка за безопасна и ефективна употреба на дигиталните технологии. С други думи, детето трябва да овладее определени умения, за да може да избягва опасните ситуации в интернет, да общува онлайн, да борави успешно с безкрайния поток от информация и да знае как да реагира, когато възникне проблем. Дори до този момент по някаква причина детето да не е използвало интернет и дигитални технологии, при тръгването на училище най-вероятно ще попадне в компания, в която те се използват.
Да дадат ли мобилен телефон на първокласника е един от въпросите, които занимава родителите преди началото на учебната година. Важно е обаче да прецените плюсовете и минусите, когато взимате решение относно това дали и какъв телефон да дадете на детето. Едно от предимствата то да има телефон в първи клас е, че така имате връзка и знаете как е, къде е и какво се
случва с него. Имайте предвид обаче, че по правило използването на телефон по време на час е забранено, така че трябва да се съобразявате с графика на междучасията, за да звъните на детето. Друг е въпросът доколко първолакът наистина се нуждае да бъде проверяван всяко междучасие. Добро решение, за да се чувствате спокойни и същевременно да осигурите лично пространство на детето, е да договорите с учителката кое е подходящото време, в което да се свързвате с нея.
Повече за рисковете от даването на смарт телефон в 1. клас и как да ги избегнете, ще намерите в новия брой на наръчника на Асоциация Родители.