На 28 и 29 януари 2016 г., в Стара Загора се проведе учредителна среща на Националния координационен комитет (НКК) на кампанията на Съвета на Европа „Движение за език без омраза“ 2016-2017 г. Центърът за безопасен интернет се присъедини към инициативата и стана член на комитета.
Домакините на срещата бяха Международен младежки център – Стара Загора, Община Стара Загора и Центърът за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР). Сред участниците бяха представители на Министерството на образованието и науката (МОН) и на редица неправителствени и младежки организации (Фондация „Приложни изследвания и комуникации“, Асоциация Родители, Институт „Отворено общество“, мрежа Евродеск, сдружение „Възможности без граници“, СНЦ „Свят без граници“, Младежки центрове Добрич, Враца и Пловдив, ИМКА Габрово, Фондация „Ресурсен център Билитис“, Асоциация за подпомагане на академичната общност), както и координаторът на кампанията за Съвета на Европа г-н Менно Етема.
Всички присъстващи институции и организации активно работят за противодействие и превенция на езика на омразата сред младите хора в България. Обединяване на усилията им в Националния координационен комитет ще им даде възможност да обсъдят и планират бъдещи съвместни инициативи.
През първия ден от срещата, Манно Етема от Съвета на Европа представи кампанията „Движение за език без омраза“ за периода 2014 – 2015 г. Позовавайки се на изследване, проведено от младежкия отдел на Съвета на Европа през 2015 г., според което 83% от анкетираните са били обект на езика на омразата онлайн, той подчерта, че този проблем днес е по-актуален от всякога. Според Етема, Препоръката на Комитета на министрите на Съвета на Европа до държавите членки от 1997 г., относно речта на омразата, задължително трябва да бъде актуализирана и да обхване и речта на омразата в интернет пространството. Той посочи и приоритетите на кампанията за периода 2016-2017 г., под наслов „Младежка кампания за правата на човека онлайн“. Основните инструменти на кампанията са образование, докладване и съвместни инициативи и сътрудничество.
По време на следобедната сесия на първия ден от срещата участниците представиха своите добри практики, обсъдиха възможности за сътрудничество и предложиха теми и дейности, които представляват интерес за присъстващите организации.
На втория ден, участниците обсъдиха и приеха рамковото споразумение за създаване на НКК. Дискутираха се и възможности за финансиране (като Европейски младежки форум), доброволчески инициативи и наличните ресурси. Институт „Отворено общество“ предложи на присъстващите организации безплатен достъп до всички материали на Съвета на Европа. Четирите младежки центъра предоставиха помещенията си за провеждане на обучения и работни срещи.
Приет бе и Годишен работен план на НКК, като се предвиждат редовни срещи през три месеца на ротационен принцип. Следваща среща ще се проведе през юни в София. Планирани са и съвместни събития и инициативи по повод първия Ден за действие на кампанията – 8 март (Ден срещу сексистка реч на омразата).