Октомври беше обявен в САЩ за месец за борба с онлайн тормоза. Това явление засяга всеки пети непълнолетен както в САЩ, така и в България и в другите европейски страни. Съвпадението в резултатите от различните изследвания се дължи на сходните навици за ползване на интернет от децата и непълнолетните.
Доказано е, че онлайн тормозът може да има сериозни отрицателни последици за психическото, емоционалното и физическото благополучие на детето. Но детето, подложено на онлайн тормоз от връстници, обикновено се срамува да сподели с родител и понякога е трудно да се разпознаят симптомите, подсказващи, че то преживява тормоз от връстниците си. Поради това сайтът educationworld.com публикува някои прости съвети към родителите.
Един от съветите е родителят да отделя редовно малко време да разговаря с детето си, като и двамата оставят настрани смартфони, таблети и лаптопи. Това улеснява разговора и е по-лесно да се доловят някои промени у детето, които да подскажат, че то може да е жертва на тормоз.
У детето, което преживява подобна агресия от страна на връстници, могат да настъпят някои промени като загуба на апетит, нежелание да се занимава с неща, които преди това са му били интересни, може да стане по-затворено и необщително. Поради това е важно родителите да следят за евентуални промени в нормалното настроение и поведение на детето и да поговорят за причините.
В никакъв случай възрастният не трябва да обвинява детето, че „не си го връща“. Това ще го накара да се почувства още по-унижено и безсилно да се справи със ситуацията. Вместо това, полезно би било родителят да разкаже някоя случка от своето детство, когато е имал подобни преживявания, съветват експертите.
Прочетете повече за онлайн тормоза тук.