Препоръките представихме на кръгла маса в присъствието на министъра на правосъдието Георги Георгиев и есперти от МВР, ГДБОП, МОН, МЕУ, ДАЗД, Столичната община и др.
На 22.05.2025 г. Националният център за безопасен интернет (safenet.bg) проведе кръгла маса с представители на четири министерства и институции, имащи отношение към превенцията, разкриването и наказването на онлайн престъпление срещу деца. У нас само 58% от младежите имат базови или добри дигитални умения (при 80% за ЕС), 1 от 7 деца е било жертва на онлайн тормоз, а само от началото на годината досега от Горещата ни телефонна линия 124 123 към ГДПОБ сме насочили над 70 хил. сигнали за сваляне и разпространяване на материали с детска сексуална експлоатация от български IP адреси. Целта на кръглата маса беше да потърсим конкретни действия от държавата, с които да променим тази негативна статистика.
Срещата с политици и експерти беше част от планираните ни ангажименти по инициативата “Дигитални деца”, която изпълняваме заедно с Българската асоциация по семейно планиране (БАСП), Национална мрежа за децата (НМД) и водещата страна по проекта – Асоциация “Родители”. От края на миналата година НМД работи по детайлен анализ на правната рамка и регулаторните проблеми, за да изведем конкретни препоръки за подобряване на нормативната база и институционалното сътрудничество за защита на децата в цифрова среда.
Очаквайте в следваща публикация препоръките, който отправихме към държавата, за да имаме конкретни действия в превенцията и адекватната реакция на онлайн престъпленията срещу деца у нас. В подкрепа на предложенията ни представихме данни от дейността на safenet.bg, както и практически ресурси и анализи, по които работимхме през последните месеци заедно с НЦБИ, НМД и Асоция “Родители”. Споделихме най-важното от Аналитичния доклад, изследващ правните и регулаторни пропуски, които затрудняват разкриването на онлайн престъпленията над деца у нас; Методическо ръководство за работа с деца за безопасно поведение в Интернет; Видеоразкази с реални истории на деца, преживели онлайн насилие, както и Политически документ, синтезиращ анализите и препоръките, свързани с онлайн безопасността на децата.
Екипът ни представи и резултатите от обученията ни с деца, родители и професионалисти, работещи с деца, в цяла България. Само за първите два месеца от тази година сме провели образователни часове с нови над 700 деца. Почти 1/3 от българските преподаватели в начален и прогимназиален етап посочват, че имат нуждат от допълнителни ресурси, за да обучават учениците за дигиталната безопасност. Вярваме, че с обучителните ни дейности успяваме да помагаме на експертите, работещи с деца, както и на родителите на днешните дигитални деца. Преди месец пък поставихме началото на първата по рода си у нас образователна платформа „Училище за отговорни инфлуенсъри“.
В кръглата маса участва министърът на правосъдието Георги Георгиев. Министър Георгиев се ангажира да води с нас активен диалог в търсенето на дългосрочна финансова подкрепа от държавата за Горещата и Консултативната линия на safenet.bg.




С изказвания и в дискусиите се включиха още д-р Благородна Макева – преподавател в Академията на МВР; Ивайла Касърова – зам.-председател на Държавната агенция за закрила на детето; старши комисар Владимир Димитров – директор на дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП; експерти от Министерството на електронното управление, Министерство на образованието и науката, Комисията за защита на личните данни, Комисията за регулиране на съобщенията, Столична община, Столичен общински съвет, Висшия адвокатски съвет, мобилните оператори А1 и Yettel, журналисти, граждански активисти, родители, ученици и студенти.
Събитието модерираха Георги Еленков от НМД, координатора на safenet.bg Антоанета Василева и Павлина Филипова от БАСП.