Месец юли 2016 г. ще остане в историята на интернет с неочаквания бум на едно мобилно приложение-игра, което от самото си появяване завладя света. Компанията „Ниантик“, частично притежавана от японската компания „Нинтендо“, пусна Pokémon GO – приложение, вдъхновено от легендарния преди години и любим на децата анимационен сериал „Покемон“.
В Pokémon GO потребителят (треньор на покемони) се стреми да събере колкото може повече покемони, да ги обучава и пуска в битка с други покемони. Приложението използва геолокацията (местоположението) на смартфона на потребителя и показва точна карта на района около него и присъствието на виртуални покемони в реалната местност. Вероятно и Вие вече сте виждали деца, млади хора и възрастни, които обикалят по улиците, вглеждайки се ту в телефона си, ту наоколо, за да открият покемон. Или пък някое дете да се провикне: „В онзи храст има Ратата!“.
Ако не сте виждали, вижте какво може да се случи при появата на рядък покемон тук.
Освен да събират покемони потребителите могат да се събират и на места, наречени Gym, на които да се дуелират с други колекционери, досущ като в някогашния анимационен сериал. Всичко се разиграва в смесена реално-виртуална действителност. Приложението наслагва върху картата на околността виртуалните същества покемони. При приближаване до тяхното местоположение през камерата на телефона може да се види самият покемон върху реалното изображение – нещо, което се нарича добавена реалност и досега се използваше успешно в редица музеи по света.
Самото приложение е много забавно и най-накрая сякаш решава проблема с постоянното стоене вкъщи пред екрана – Pokémon GO дава възможност на децата и техните родители да обикалят из града и заедно да се забавляват, гонейки например Чаризард. Един проблем, който може да възникне, докато децата гонят своите виртуални любимци, е прекаленото концентриране в приложението и загубата на представа къде точно се намират. Този проблем е толкова сериозен, че при пускане на приложението ще получите предупреждение да внимавате къде се намирате. Това предупреждение идва след различни информации за пострадали деца и подрастващи, които са паднали, ударили или на косъм са избягнали удар от автомобил. Гимназия в английски град Медуей пък забрани играта, след като покемони започнали да се появяват в класните стаи.
Пускането на приложението изисква създаване на профил в него или влизане с профила в Гъгул (по-често избираната опция), като е задължително да включи геолокацията. Това обаче означава, че местоположението на детето постоянно се обновява в интернет. В района на Манчестър във Великобритания, полицията издаде предупреждение, че една от опциите на приложението – тази да създадеш пункт за дуел, към който да поканиш за дуел други играчи, намиращи се наблизо, може да привлече вниманието на недоброжелатели. Поне в един случай вече крадци обраха в парк тийнейджъри-ловци на покемони. (Поради рисковете тази опция по-късно беше премахната). Английска неправителствена организация пък изрази тревога, че основни стандарти за детската безопасност са пренебрегнати в приложението. В американския щат Индиана беше арестуван осъждан педофил в пробация, който установил контакт с 16-годишно момче чрез играта. Ако Вашето дете ползва това приложение, би било добре да обсъдите, че не всички играчи може да са добронамерени и че трябва да се внимава при покани за дуели или за лов на редки покемони. Най-добре е отиването на подобни места да става на групи или с придружаващ възрастен.
Освен това при влизането с профил в Гугъл Pokémon GO автоматично получава пълен достъп до всички контакти, имейли и всякакво друго съдържание, свързано с профила. Много експерти смятат, че това не е нужно на приложението, за да подобри качеството на самата игра. Но ако опитате да спрете този достъп, което е възможно през настройките, приложението ще спре да работи. Поради това добра стъпка е да създадете съвсем нов профил на детето, в който да няма никаква лична информация за него.
Малко по-прагматични опасности също не липсват: Pokémon GO хаби страшно много батерия и интернет и в него има две опции за покупка на услуги, една от които привлича повече покемони към потребителя, а другата показва по-точно къде се намират те – все неща, за които трябва да се внимава. Ежедневната печалба на компанията от играта вече се оценява на повече от 1 милион долара.
Отново напомняме – приложението е много забавно и позволява на родителите и децата заедно да се забавляват, като използват новите технологии на открито. Както с всичко друго в живота, добре е родителят да проведе разговор с детето си за различните опасности, които могат да възникнат. Много житейски правила могат да бъдат дадени като съвет в случая – да внимаваме как пресичаме улици, да внимаваме, когато има непознати хора около нас, да не губим представа къде се намираме.Един 28-годишен американец зад волана вече направи първата покемон-катастрофа, блъскайки колата си в крайпътно дърво, докато гледал появил се на телефона му покемон. На 22 юли началникът на КАТ-София съобщи за две леки катастрофи в резултат на лов на покемони зад волана.
Как точно работи приложението, а и някои допълнителни съвети,можете да прочетете по-подробно тук.
Източници:
http://www.oldham-chronicle.co.uk/news-features/8/news-headlines/98951/police-safety-warning-over-pok%C3%A9mon-go
http://www.howtogeek.com/262402/pokemon-go-is-painfully-insecure-revoke-its-access-to-your-google-account/
http://www.belfastlive.co.uk/news/childrens-charity-fears-pokmon-go-11611397
https://nakedsecurity.sophos.com/2016/07/18/convicted-child-predator-arrested-for-allegedly-playing-pokemon-go-with-kids/