Двоен повод за празнуване имахме на 11 февруари – честването на Международния ден за безопасен интернет съвпадна с отбелязването на 20-години от основаването на Българския център за безопасен интернет. Чествахме празника с две събития. Във френския институт посрещнахме повече от 50 организации, медии, изтъкнати личности и партньори, за да им изкажем признанието си подкрепа им към инициативите на Центъра през изминалите две десетилетия. Координаторът на Центъра Антоанета Василева представи постиженията на safenet.bg през годините и сподели последни данни от дейността на Консултативната и Горещата линия за сигнали за онланй престъпления над деца и съдействие към деца, младежи, родители и учители.
След официалната част се състоя второ събитие, водено от ентусиазираните представители на Младежкия панел към Българския център за безопасен интернет и младежи от програмата ни “Киберскаути” във Варна. В неформална обстановка, без медии и представители на институции, младите хора споделиха със свои връстници как използват мрежата, какво знаят за опасностите там и как се предпазват. Заниманията се проведоха под формата на дискусии в седем различни интерактивни групи, всяка фокусирана върху специфичен аспект на онлайн безопасността.



Събитието достигна своя връх с провеждането на интерактивната викторина през Kahoot, с която участниците демонстрираха усвоените знания. Топ пет състезателите получиха специални отличия. Денят остави хубави спомени и даде начало на нови приятелства, потвърждавайки, че работата в екип и споделянето на умения от младежи към младежи могат да превърнат виртуалното пространство в по-сигурна среда за младите хора.
С одобрението на МОН, в над 100 български училища в страната се използва моделът на НЦБИ за дигитално-медийна грамотност, от създаването си до днес Центърът за безопасен интернет е обучил над 63 000 деца, младежи, родители и учители. Проведени са над 720 обучения в цялата страна.



Пред днешните дигитални деца и нас възрастните, които ги подкрепяме, стоят нови предизвикателства – опасностите в онлайн игрите, AI генерираното съдържание и все по-голямата изобретателност на престъпниците в Мрежата. Работата ни с младежи в цяла България ни носи изключително удовлетворение, а за тях програмите и обученията ни са интересни и полезни. Те са на различни теми и са съобразени с възрастта на учениците.
Подкрепяме и препорадавателите и родителите с обученията „Онлайн рискове и умения за справяне – за учители“ и тематични родителски срещи „Рискове и възможности в интернет“. Информация за всички ще намерите с страницата ни тук: safenet.bg/obuchenia. Запознайте се с програмите и ни потърсете, за да съдействаме и във вашето училище.