Националният център за безопасен интернет публикува годишния отчет за дейността си през 2019 г., която включва работа по близо 10 000 сигнала за злоупотреба или опит за злоупотреба с деца онлайн.
През 2019 г. онлайн Горещата линия на Центъра работи по 9289 сигнала за материали със сексуална злоупотреба и посегателства срещу деца. 1414 случая бяха предадени на сектор „Киберпрестъпност“ на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ за разследване. Други 7711 сигнала, за които беше установено, че докладваното съдържание е извън територията на България, бяха препратени за по-нататъшни действия на партньорските горещи линии от Международната асоциация на интернет горещи линии INHOPE.
За същия период Консултативната линия, която се поддържа от Асоциация Родители – партньор на Фондация „Приложни изследвания и комуникации“ в Националния център за безопасен интернет, проведе 521 консултации с деца, тийнейджъри, родители и учители във връзка с инциденти и рискови онлайн ситуации, в които е попаднало дете или непълнолетен.
Експертите на Центъра проведоха над 50 обучения на стотици деца, учители и родители в различни градове на страната, организираха информационни и експертни срещи и събития и разработиха десетки образователни и учебни материали. Заедно с младите хора от Младежкия панел на Центъра бяха подготвени и проведени информационни кампании и инициативи с цел разпространяване на знания за онлайн рисковете за деца и начините за предотвратяване и противодействие.
Продължи да се разраства мрежата на киберскаути, като през годината бяха пряко обучени 862 петокласника от 42 училища в 25 населени места в страната.
––––––––––––––––––––––––––––––-
Повече за различните дейности на Центъра за безопасен интернет можете да прочетете в годишния отчет тук.