Наред с многото ползи, които интернет безспорно носи, той крие и рискове, като един от най-разпространените и опасни е онлайн тормозът. Този вид тормоз често се използва от деца и тийнейджъри като средство за обида, отмъщение или дори като „шега“ с приятели. Формите му могат да варират – от създаване на фалшиви профили, публикуване на подигравателни или манипулирани снимки и клипове, до изпращане на обидни или заплашителни съобщения. Независимо от формата, резултатът винаги е един и същ – емоционална вреда за жертвата, която може да доведе до нежелание за ходене на училище, страх от интернет, изолация, тревожност и дори физически симптоми.
Онлайн тормозът представлява използването на интернет за нанасяне на емоционална вреда върху други хора. Много често той е използван от деца и тийнейджъри като начин да обидят, отмъстят или просто да се пошегуват с приятелите си. Той може да се прояви през създаването на фалшив профил във Фейсбук, публикуването на подигравателни снимки или клипове в сайтове като TikTok, Vbox7 и YouTube или изпращането на обидни или заплашителни съобщения чрез Viber, WhatsApp и други канали за комуникация като Месинджър и Инстаграм.
Онлайн тормозът може да се извършва от всяко устройство, свързано към интернет (смартфон, лаптоп, компютър), често е насочен към по-уязвимо дете (от различен етнос или изглеждащ по различен начин). Може да започне като опит за шега, но може да бъде и целенасочено отмъщение, и може да се случва 24/7, защото интернет е достъпен навсякъде и по всяко време. Много неприятен аспект е, че обхваща много по-широк кръг от хора, освен съучениците и приятелите на пострадалото дете, тъй като интернет пространството има огромен брой потребители и всеки може да види дадено съдържание. Онлайн тормозът има доста последствия като нежелание за ходене на училище и за общуване с връстници, страх от използването на интернет, изолиране от другите, тревожност, може да причини симтоматика като главоболие, болки в стомаха, безсъние, липса на апетит или обратно, прекомерно хранене.
Как да препазим децата!
Разговори за взаимоотношенията. Добре е родителите и възрастните да дават положителен пример за справяне с трудностите, като демонстрират как могат да се решават проблеми чрез позиивна комуникация и спокоен разговор. Това ще позволи на детето е да види други възможности за разрешаване на конфликти по неагресивен начин – да сподели вкъщи и/или в училище, да потърси подкрепа от приятелите си, да не отвръща на обиди, защото това ще усложни допълнително ситуацията.
Добро самочувствие. За да се чувства добре, детето/тийнеджърът трябва да познава силните си страни. Най-добрата превенция срещу чувството за несигурност у детето е изграждането на реалистична положителна самооценка. Това може да се постигне чрез сплотяващи семейни преживявания или чрез практикуване на различни хобита, изкуство или спорт.
Комуникация с училището. Тормозът се случва най-често в училищна възраст, затова е важно всеки родител да поддържа връзка с учителите на своето дете. Много вероятно е учителите да са хората, които първи ще забележат признаците за проблем в класа или по коридорите. Освен това при възникнал проблем училището може да играе важна роля за решаването на проблема за двете страни в конфликта – пострадал и извършител.
Настройки за сигурност на изображения и профили в социалните мрежи. Често пренебрегвана стъпка при създаването на профили в социални мрежи или споделянето на снимки и видео е внимателното разглеждане на настройките за сигурност. Важно е родителят да помогне на младия интернет потребител да направи настройките си така, че снимките и публикациите, които той/тя качва в социалните си мрежи, да бъдат видими само от хората в списъка му/й с приятели. Така рискът лични снимки да бъдат свалени и използвани за направата на колаж или разпространени в други сайтове без знанието на детето се намалява значително. Ако имате въпроси за различните настройки за сигурност в социалните мрежи, можете да посетите сайта на Центъра за безопасен онтернет и да се обърнете към консултантите чрез чата в долния десен ъгъл на вашия екран.
При възникнал проблем е важно:
Прекратяване на комуникацията. Препоръчваме детето да прекрати както разговорите с човека, който го тормози, така и да спре да следи неговите публикации и коментари. Най-добрият вариант е потърпевшият да блокира профила на тормозещия го човек (или хора) и да докладва както профила, така и неприятните за него снимки, коментари или публикации. По този начин конфликтът няма да се задълбочи, а съдържанието може да бъде изтрито от администраторите. Важно е обаче да се запазят доказателствата за тормоза. Това може да стане със скрийншотове (правене на екранна снимка) или с изтегляне на съдържанието, преди то да бъде изтрито от създателя му в опит да се предпази от последствията.
Ангажиране на средата. Тормозът е групов феномен. Въпреки че най-видимите участници са потърпевшият/потърпевшата и насилникът, в действителност има и други въвлечени деца (хора) в ситуацията – поддръжници на тормоза и защитници на онеправдания, наблюдатели, които симпатизират на жертвата или се забавляват от ситуацията, възрастни, покрай които тормозът се случва. Важно е тормозът да се прекрати и да се подкрепи детето, което е било тормозено, в справянето му с емоционалните последствия. В същото време, също толкова важно е да се работи и с извършителя на тормоза и другите участници и свидетели. Тъй като най-често тормозът се случва между познати или съученици, първата навременна стъпка трябва да е уведомяването на училището и семействата на децата за случващото се. Среща между родителите с подкрепата на класния ръководител и училищния психолог, например, може да се окаже ключова за изясняване на проблема и подпомагане на децата. Разговор с целия клас може да бъде дори наложителен, за да се осмисли изцяло случилото се и последствията от него.
Приятелски кръг. За детето/тийнейджъра е важно приемането и одобрението от средата на връстниците му. Важно е тормозът да не предизвика затваряне на младия човек в себе си. Стимулирането на социални контакти и възможности за себеизразяване е от особено значение за преодоляване на неприятните спомени.
Използване на интернет. Въпреки че всяко качено съдържание в интернет може да остане там за много дълъг период от време, също е вярно, че информацията се обновява непрекъснато. Използването на интернет и социалните мрежи по позитивен начин може скоро да измести негативните постове от историята на тормоза.