Експерти от Националния център център за безопасен Интернет проведоха серия от обучения в Северна България по покана на организации и институции от региона. В обученията се включиха над 60 младежи и над 35 професионалисти, които работят в подкрепа на безопасната и отговорна употреба на интернет и мобилните технологии сред децата и младите хора.
Във Враца екипът проведе двудневно обучение с представители на местните училищни съвети по покана на Младежкия информационно-консултативен център в града. Младежите на възраст между 12 и 19 години бяха запознати с рисковете в Интернет и методите за тяхното противодействие. В обучението беше включена и подготовка за работа с връстници по типични проблеми, с които се сблъскват тийнейджърите онлайн. В заключителната част младежите представиха обучения по собствен дизайн: викторина, ролева игра и форум театър. Успешно преминалите курса получиха сертификати от директора на МИКЦ-Враца Ваня Иванова.
Втората спирка на експертите беше Шумен, където по покана на Центъра за социални услуги и с участието на МИКЦ те се включиха в открит урок по безопасен интернет за младежи на възраст между 15 и 19 години. В рамките на 2 часа 45 ученика от различни училища и гимназии бяха запознати с онлайн-капаните при игра, общуване и пазаруване онлайн, както и с вариантите за тяхното предотвратяване. По време на събитието бяха наградени и победителите от конкурса за плакат по повод Международния ден за безопасен Интернет на 7 февруари, проведен под мотото „Мост между поколенията: Да опознаем дигиталния свят заедно и… безопасно”.
В Силистра експертите от Националния център за безопасен Интернет и консултантите от Българската линия за онлайн безопасност (БЛОБ) към Асоциация Родители проведоха двудневно обучение на професионалисти по методиката „Превенция на реално и виртуално насилие чрез интерактивно обучение в училище”. Учители, педагогически съветници, обществени възпитатели и представители на ЦОП и МКБППМН се запознаха с метода на работа и теоретичната рамка, на която е базиран подхода. Обучението се проведе по инициатива и с подкрепата на Община Силистра. Преминалите обучението професионалисти получиха сертификати от заместник-кмета Денка Михайлова, както и методическите наръчници на курса, който ще започнат да прилагат в училищата в града.
Поради големия интерес Националният център за безопасен Интернет планира през следващите месеци още обучения на младежи и професионалисти в страната и в София.