На 7 юни експерти от Центъра за безопасен интернет и Асоциация Родители изнесоха открит урок за основите на безопасността в интернет пред повече от 280 ученика от 5 до 7 клас от три училища в град Попово.
Събитието започна с участие на киберскаутите от ОУ „Любен Каравелов“ град Попово, които са и шампиони от първия сезон на програмата. Те раздадоха на всички присъстващи изготвени от тях брошури за опасностите в интернет и направиха презентация, в която представиха съдържанието им. В рамките на дейността си като киберскаути, отрядът от ОУ „Любен Каравелов“ е обучил общо над 800 ученика от първи до осми клас от своето училище за начините за справяне с различни проблеми, които могат да възникнат, когато децата и тийнейджърите са онлайн.
Във втората част на събитието експертите от Центъра за безопасен интернет продължиха темата за безопасността в интернет, като основни акценти в тяхната презентация бяха важните настройки за сигурност, които профилите на непълнолетните потребители на социалните мрежи трябва да имат, както и колко е важно да се докладва, освен да се блокира, нежеланият непознат. След това експертите предложиха на учениците да оценят най-често ползваните от тинейджърите сайтове по три критерия – възможност за докладване, възможност за защита на личната информация/профил и наличие на неподходящо съдържание. Учениците класираха като най- употребявани Facebook, YouTube и и приложението за споделяне на снимки Snapchat, като в същото време тези сайтове и приложения крият и най-много опасности за младите им потребители.
Урокът бе организиран по покана на г-жа Красимира Йорданова от МКБППМН, град Попово.
След провеждането на урока с учениците, експертите от Центъра проведоха среща с родители на най-малките ученици от града, на която обсъдиха рисковете, които могат да възникнат пред най-младите потребители на интернет, както и начините за справяне с тях. Обсъдени бяха и предизвикателствата, стоящи пред родителите в съвременното общество, като на присъстващите майки и татковци бяха дадени препоръки как могат да насочват и подкрепят децата си в изграждането на здравословни навици във виртуалното пространство и балансирането на времето, прекарано в интернет, с това, прекарано в други занимания в истинския свят.
На родителите бяха раздадени наръчници „Как да не загубим детето си във виртуалния свят“, които бяха разработени от Центъра за безопасен интернет с финансовата подкрепа на Майкрософт България.